Dobór telewizora do wielkości pomieszczenia

Zauważalnym na rynku trendem lansowanym przez producentów jest stopniowe zwiększanie w telewizorach przekątnej ekranu. Jest to najłatwiejszy trik, który ma zachęcić przyszłego klienta do zakupu. Mimo, że nie tak dawno jeszcze standardem było posiadanie 30 calowych telewizorów obecnie coraz więcej klientów kupuje telewizory 49 czy 55 calowe, a nawet większe.

Powszechnie wydaje się, iż większy ekran oznacza lepszy obraz. Nie zawsze jednak warto gonić za rozmiarem i zamiast tego dobrać odpowiedni odbiornik do naszego pomieszczenia.

Kupując telewizor do salonu warto zmierzyć odległość od miejsca w którym zazwyczaj będziemy korzystać z odbiornika od ekranu. Dla przekątnej 40 cali przyjmuje się, że nie powinna ona wynosić mniej niż 2.5 metra oraz więcej niż 3.5 metra.

Przy ekranie 50 calowym minimalna odległość będzie wynosić już 3 metry.  Zarówno zbyt bliska jak i zbyt duża odległość będą miały znaczenie na prawidłowy odbiór obrazu.  W przypadku niedużego salonu lepiej dobrać model o mniejszej przekątnej 43 lub 49 cali. Należy dobrze przemyśleć wybór większego modelu, gdyż zbyt duży odbiornik może zdominować przestrzeń naszego mieszkania, stając się tym samym niepotrzebnym meblem.

Wybór właściwego miejsca dla telewizora

Często zastanawiamy się gdzie dokładnie umieścimy nasz telewizor. Nie każdy dysponuje odpowiednio dużą komodą, której wysokość będzie odpowiednia dla naszego sprzętu. Warto w tym wypadku zastanowić się nad montażem ściennym stosując odpowiednie uchwyty VESA z regulacją lub modele bez regulacji.

Zamontowany na ścianie telewizor sprawi nie tylko efektowne wrażenie ale dodatkowo pozwoli zaoszczędzić dodatkowe miejsce w pomieszczeniu. Przed montażem telewizora na ścianie trzeba wpierw upewnić się czy dobraliśmy odpowiedni uchwyt do jego wagi oraz czy wybrana przez nas ściana jest odpowiednia do montażu. Do dużych modeli warto zastosować mocny uchwyt np: VESA 400-1, który utrzyma nawet 55 calowy telewizor o wadze do 40 kg lub VESA 400-2, który został wyposażony w system zabezpieczających sprężyn.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę aby odbiornik był umieszczony na odpowiedniej wysokości – środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu oglądających.  W przypadku montażu ściennego telewizor można odpowiednio pochylić tak by dostosować go do naszych potrzeb. Należy uważać, aby telewizor nie był umieszczony zbyt wysoko – zadzieranie głowy w czasie oglądania nie tylko pogarsza komfort ale negatywnie odbija się na zdrowiu, gdyż szyja jest wygięta pod nienaturalnym kątem.

Telewizor w sypialni i kuchni

Oczywiście salon nie jest jedynym miejscem w którym posiadamy telewizor. Coraz częściej pojawia się on również w sypialni czy nawet kuchni – gdzie doskonale sprawdzają się modele o przekątnej 32 cale.

Dodatkowo warto pamiętać, że w odróżnieniu od salonu, w sypialni telewizor będzie oglądany w pozycji leżącej. Musimy zatem zadbać o odpowiednie pochylenie odbiornika. Najlepiej do montażu telewizora dobrać uchwyt z możliwością regulacji kąta nachylenia co zagwarantuje nam maksymalny komfort  użytkowania.

Telewizor w kuchni to z kolei doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią marnować czasu. Nie ma nic gorszego niż przegapić ulubiony serial pilnując potrawy w piekarniku. W sprzedaży znajdują się specjalne modele telewizorów podszafkowych, przystosowanych do montażu kuchennego.

Możemy również zamontować telewizor na uchwycie lub zdecydować się na zabudowę odbiornika w szafce. Wszystko zależy od tego jak dużą powierzchnią użytkową w kuchni dysponujemy i czy wygospodarowanie jednej szafki nie będzie zbyt dużą stratą. Do zamontowania odbiornika w sypialni lub w kuchni doskonale sprawdzi się uniwersalny uchwyt VESA 200-1.