Jak rozsądnie wybrać telewizor, dostosowany do naszych potrzeb

Stojąc przed wyborem telewizora, często wahamy się, który model zaoferuje nam najlepsze osiągi i możliwości.  Nowe technologie pojawiają się na rynku niemal bez przerwy, rosną również oczekiwania klientów. Warto przyjrzeć się z bliska kilku najważniejszym technologiom dostępnym na rynku telewizorów.

4K – czyli perfekcja obrazu

Nie tak dawno wszyscy zachwycali się jakością obrazu oferowanego przez Full HD, tymczasem powoli standardem staje się już technologia 4K. Oferuje ona większą liczbę pikseli niż technologia Full HD, co przekłada się na ilość detali, które widzimy na ekranie. Oczywiście lepsza jakość oznacza większą cenę.

Często producenci oferują telewizory 4K w niższej cenie, próbując zwabić klienta samą technologią. Często lepiej wybrać sprawdzony na rynku model telewizora oferujący Full HD niż  model z technologią 4K ale o zaniżonych parametrach, kuszący ceną.

Niemniej ceny modeli oferujących obraz 4K spadają, a coraz więcej stacji telewizyjnych oferuje kolejne programy dostosowane do ultra wysokiej rozdzielczości.

Warto wspomnieć, że na rynku od niedawna dostępne są już telewizory w technologii 8K, podczas gdy 4K jeszcze nie zdążyło na dobre zadomowić się na rynku. Pokazuje to skalę postępu w dziedzinie elektroniki jaka ma miejsce na naszych oczach.

Full HD – czy mniej znaczy gorzej?

Rozdzielczość w telewizorze to nie wszystko. Nawet ultra wysoka nie zawsze zagwarantuje nam perfekcyjny obraz. Technologia Full HD doskonale sprawdzi się przy dużych telewizorach o przekątnej powyżej 30 cali.

Sprawdzone modele marek takich jak Samsung czy LG oferują doskonałe parametry za przystępną cenę. Telewizory te nie oferują technologii 4K, nadrabiają jednak bardzo dobrym odwzorowaniem barw i kolorów, oraz szybkością matrycy, co przekłada się na komfort oglądania.

HDR – High Dynamic Range Image

HDR to nic innego jak obraz, którego jasność jest dostosowana i porównywalna z tym co dostrzega ludzkie oko. Technologia HDR wywodzi się bezpośrednio z fotografii, została zastosowana w odbiornikach telewizyjnych w celu uzyskania możliwie najbardziej realistycznego obrazu – jak najbardziej zbliżonego do rzeczywistego.

Warto pamiętać, że sam fakt posiadania technologii HDR nie zagwarantuje nam najwyższej jakości obrazu. Przede wszystkim trzeba dodatkowo uzyskać możliwie jak największą rozdzielczość ekranu – zalecany będzie więc odbiornik w technologii wykorzystującej 4K.

Oprócz tego ekran powinien cechować się dużą paletą kolorów, aby w sposób realistyczny oddać barwy. Niestety mimo olbrzymich możliwości jakie oferuje technologia HDR, nie jest ona jeszcze w pełni wykorzystywana. Na rynku bowiem brakuje odpowiednio dostosowanej treści przystosowanej do obrazu HDR. Być może jednak w najbliższym czasie sytuacja ulegnie zmianie.

Smukła elegancja – telewizory typu Curved

Telewizory typu Curved, czyli z zakrzywionym ekranem zapewnią nam kinowe wrażenia. Telewizory tego typu potęgują płynące z ekranu doznania, pozwalając zobaczyć niespotykaną głębię. Odpowiednio dobrana krzywizna zapewnia właściwy kontrast dla poszczególnych części obrazu. Dodatkowo zakrzywiony telewizor świetnie prezentuje się wizualnie i doskonale będzie pasować do nowoczesnych wnętrz. Warto zaznaczyć, że telewizor typu Curved, również możemy zawiesić na ścianie – wystarczy dobrać uniwersalny uchwyt VESA 400-2 aby poczuć się jak w prawdziwym kinie.

LED czy OLED

Dostępne na rynku telewizory w większości produkowane są w technologii LED, która choć sprawdzona to niesie za sobą kilka niedoskonałości. Często panuje przekonanie, że modele z OLED, różnią się jedynie ceną od standardowych modeli. Niestety telewizory LED nie zapewnią nam perfekcyjnego odwzorowania kolorów.

Różnica między obiema technologiami jest widoczna gołym okiem nawet dla laika. Obraz OLED, oferuje perfekcyjne odwzorowanie wszystkich kolorów, co przekłada się na wrażenie realistycznego obrazu. Jakość odwzorowania koloru najłatwiej zobaczyć w pełni porównują czerń na obrazach.  W obrazie z technologią OLED, piksele nie będą przebijać się, gdyż część z nich po prostu nie będzie się świecić co pozwoli uzyskać głęboką, autentyczną czerń.

Dodatkowo telewizory OLED lepiej odwzorują kontrast, co będzie zauważalne w przypadku scen filmowych w których gra kontrastem ma znaczenie. Dodatkowo kolory oprócz idealnego odwzorowania są bardziej żywe oraz cechują się dodatkową głębią. Nie da się ukryć, że obraz OLED jest technologią przyszłości i wkrótce na dobre zadomowi się na rynku i domach klientów.