Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z zakupu telewizora, ograniczając się jedynie do monitora, który dodatkowo posiada tuner TV. Komputer przejął funkcję głównego medium informacyjnego, a telewizor przez wiele osób używany jest jedynie sporadycznie. Dodatkowo korzystanie z monitora i telewizora w jednym urządzeniu pozwala zaoszczędzić miejsce, co będzie atutem dla studentów czy osób mieszkających w mniejszych mieszkaniach. Oczywiście takie rozwiązanie ma to swoje plusy i minusy.

Przede wszystkim jeżeli chcemy używać monitora z funkcją TV warto zainwestować w droższy model, który oferuje dobre parametry. Tańsze modele często posiadają słaby kąt widzenia oraz niezbyt dobrej jakości matrycę co znacząc odbije się w czasie oglądania filmów czy seriali. Warto aby monitor posiadał wysoką rozdzielczość. Obecnie bez problemu można znaleźć na rynku przystępne modele posiadające rozdzielczość Full HD, które świetnie sprawdzą się w tej roli. W ofercie producentów pojawiają się nawet droższe modele oferujące standard 4K. Dodatkowo aby uniknąć podłączania dodatkowych urządzeń, należy wybrać model posiadający wbudowany tuner DVB-T,  co pozwoli na odbieranie telewizji naziemnej. Takie rozwiązane pozwoli na korzystanie z funkcji telewizora bez konieczności uruchamiania komputera.  Warto też zadbać o to aby urządzenie posiadało też możliwość obsługi kodowania MPEG 4, które pozwoli nam  odtworzyć standard cyfrowy. Ekran nie może być ani zbyt duży ani zbyt mały – warto o tym pamiętać. Zbyt mały ekran nie sprawdzi się w funkcji telewizora, a zbyt duży może z kolei nadmiernie obciążać wzrok kiedy będziemy pracować na komputerze. Optymalna wielkość, która zapewni odpowiedni komfort to 23-24 cale. Monitor można zamontować też na specjalnym uchwycie VESA-Monitor, co zapewni nam dodatkowy komfort. Możliwość regulacji kąta nachylenia doskonale sprawdzi się kiedy będziemy chcieli odejść od biurka i obejrzeć film czy ulubiony program tv w wygodniejszej pozycji. Niektóre modele oferują podwójną opcję czyli możliwość pracy na komputerze przy jednoczesnym korzystaniu z funkcji telewizora. Takie rozwiązanie niestety jest przywilejem zarezerwowanym jedynie dla droższych modeli.

Oczywiście wybierając monitor z funkcją TV należy przygotować się na to, że oferowana jakość nie będzie taka jak w topowych telewizorach. Rozwiązanie to jednak kierowanie jest dla osób, które przede wszystkim cenią sobie dużą funkcjonalność i uniwersalność. Tuner TV nie zwiększa bowiem znacząco ceny produktu, a w zamian oferuje nam urządzenie 2w1. Obecnie na rynku można wybrać przystępny monitor z tunerem TV w cenie niewiele ponad tysiąc złotych.

Monitory z tunerem TV. Kilka porad jak wybrać odpowiedni model.