Uchwyty VESA – jak dobrać właściwy uchwyt?

Coraz częściej kupując telewizor decydujemy się na montaż ścienny. Zawieszony na ścianie telewizor sprawi efektowne wrażenie i doskonale podkreśli nowoczesne wnętrze. Rozwiązanie to gwarantuje oszczędność miejsca w pokoju czy salonie oraz sprawia, że dużych rozmiarów  telewizor lepiej prezentuje się wizualnie w naszym pomieszczeniu. Dodatkowo montaż ścienny chroni przed niepowołanym dostępem do telewizora przez dzieci. Przed zakupem telewizora warto jednak zastanowić się w jaki sposób dokonamy jego montażu i czy wybrane przez nas miejsce na pewno będzie dla niego odpowiednie.

 

Najprostszy krok to kupno uchwytu VESA, dzięki któremu zamocujemy nasz telewizor. VESA, czyli Video Electronics Standards Association – co oznacza standard określający odległość między otworami montażowymi, a obudową naszego telewizora. Niestety nie zawsze jest to takie proste i oczywiste jak nam się wydaje. Przy zakupie uchwytu warto bowiem pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą nam wybrać odpowiedni model.

Pierwszą z nich jest rodzaj ściany na jakiej zawiesimy nasz odbiornik.  W przypadku wytrzymałych materiałów jak cegła lub beton nie będzie to stanowić problemu – są to powierzchnie rekomendowane przy instalacji telewizora. Sprawy będą wyglądać gorzej jeżeli zdecydujemy się na montaż na mniej wytrzymałej powierzchni, jak chociażby ściana działowa. Oznacza to, że nasz telewizor nie może być zbyt ciężki gdyż spowoduje to ryzyko upadku.

Kiedy wybierzemy już miejsce w którym zawiesimy nasz telewizor oraz dobierzemy uchwyt o odpowiednim standardzie VESA, musimy jeszcze dokładnie upewnić się, że wybrany przez nas uchwyt utrzyma wagę telewizora.  Warto zaznaczyć, że podana przez producenta waga musi być niższa od maksymalnego udźwigu zapewnianego przez wybrany przez nas uchwyt. Jeżeli wybierzemy odpowiedni uchwyt, gwarantujący możliwie jak największy styk telewizora ze ścianą pozwoli nam to na rozładowanie części ciężaru. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wybór uchwytu VESA, wyposażonego w większą liczbę śrub. Przed montażem bardzo istotne jest również sprawdzenie czy w ścianie nie znajdują się przewody czy kable. Niektóre modele uchwytów takie jak VESA 400-1 posiadają wbudowane zaczepy, które pozwolą na ukrycie kabli biegnących od odbiornika, co doskonale sprawdzi się nowoczesnym eleganckim wnętrzu.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest sprawdzenie standardu VESA, tak aby był zgodny z naszym telewizorem. Standard ten precyzyjnie określa, jaki rozkład montażowy należy zastosować do naszego modelu telewizora. Większość producentów udostępnia takie dane – czasem jednak może zdarzyć się, że nie będziemy nimi dysponować. Nie przekreśla to oczywiście możliwości montażu telewizora na ścianie. Standard VESA, możemy bowiem sprawdzić sami za pomocą linijki. Najczęściej spotkamy się jednak ze standardami VESA 200 x 200, VESA 300 x 300 i VESA 400 x 400. Przy zakupie uchwytu możemy wybrać uniwersalny model, który będzie pasować do większości telewizorów jak np: VESA 400-2 lub dla mniejszych modeli poniżej 42 cali VESA 200-3.

Wiele uchwytów posiada również możliwość regulacji kątu nachylenia telewizora w pionie oraz poziomie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się np: w coraz częściej spotykanych salonach z aneksem kuchennym, gdzie bez większego wysiłku będziemy mogli ustawić odbiornik w pożądaną przez nas stronę, tak aby cieszyć się zawsze doskonałej jakości obrazem. Możliwość nachylenia telewizora ułatwia dodatkowo dostęp do gniazdek i kontaktów.

Na koniec warto sprawdzić czy w zakupionym zestawie znajdują się wszystkie części montażowe oraz szczegółowa instrukcja. Ochroni nas to przed nieprawidłowym zawieszeniem telewizora. Dodatkowo przy zakupie warto zwrócić uwagę na gwarancję podaną przez producenta. Niektóre modele objęte są aż 10 letnią gwarancją producenta.

Kiedy już powiesimy nasz telewizor przy pomocy uchwytu VESA, możemy zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów, takich jak podświetlenie LED VESA-light, które nie tylko podkreśli estetykę, ale również wprowadzi odpowiedni kontrast. Możemy rozbudować nasze kino domowe o dodatkowy zestaw głośników, elegancko ukrytych w uchwycie głośnikowym VESA-Speaker-01. Przydatne mogą okazać się również półki na sprzęt RTV, na których umieścimy odtwarzacz czy konsolę.

Uchwyty VESA – jak dobrać właściwy uchwyt?